Laboratoř pro poruchy dýchání ve spánku FN Bulovka

akreditace do 12/2023

Počátky nočních monitorací na Klinice pneumologie a hrudní chirurgie sahají do roku 1991. Tehdejší ředitel Výzkumného ústavu plicních nemocí doc.MUDr.Luděk Trnka DrCs. ze svých služebních cest na kongresech ve světe získal informace o rozmáhajících se nočních monitoracích u nemocných se spánkovou apnoe. Pověřil proto mladé lékaře v ústavu, aby připravili ústavní seminář na toto téma. V roce 2002 ústav zakoupil monitorovací přístroj MESAM IV.

Odborné praktické zkušenosti jsme získali na Neurologické klinice VFN v Praze, dále na Plicní klinice ve Veleslavíně a také na opakovaných stážích u prof. Sullivana v Sydney.

Následující rok 2003 znamenal již pravidelné monitorování 5x týdně v ústavu.

Zvláštnosti laboratoře je, že celou dobu je chod zajištován jedným lékařem.

Od roku 1997 provádíme i noční polysomnografii na přístroji Alice 3 firmy Healthdyne. Proto absolvoval lékař odbornou stáž EEG u IPVZ se závěrečnou zkouškou.

Na těchto monitoracích se podílejí za finanční odměnu studenti 3.Lékařské fakulty UK.

Laboratoř se zaměřuje hlavně na diferenciální diagnostiku syndromu spánkové apnoe hypopnoe a syndromu zvýšené rezistence v horních cestách dýchacích. Spolupracujeme s oddělením ORL ve FN Bulovka, Kde jsou vyšetřeni všichni nemocní po nočním monitorovaní. Zde jsou v indikovaných případech prováděné plastiky v naso-, oropharyngu.

Od letošního roku provádíme noční monitorovaní novým přístrojem HypnoPTT.

K zahájení léčby CPAP ventilátorem u nemocných s těžkým syndromem spánkové apnoe hypopnoe využíváme domácí titrování přetlaku pomocí AutoCPAP.

 

Kontakt

Laboratoř pro poruchy dýchání ve spánku
KPHCH, FN Bulovka, Praha 8
Tel.: 602 277 616
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Odbornost: TRN
Vedoucí laboratoře: MUDr. Jurikovič Igor