Klinika ORL a chirurgie hlavy a krku 1.LF UK a FN v Motole

akreditace do 3/2024

Laboratoř poruch dýchání ve spánku
Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN Motol
V Úvalu 84, 150 06 Praha 5

tel. 224 434 301

 

vedoucí: Prof. MUDr. Jan Klozar, CSc. Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  MUDr. Jaroslav Betka, Ph.D. Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
lékaři: MUDr. Simona Simonidesová  
  MUDr. Michal Matyášek  
  MUDr. Sylvie Hrubá  
  MUDr. Jan Lazák  

 

Laboratoř pro poruchy dýchání ve spánku funguje při ORL klinice již od jejího přestěhování z areálu VFN na Karlově náměstí. Pracovníci laboratoře byli vyškoleni během dlouhodobých pobytů v Centru poruch spánku na Klinice ORL a chirurgie hlavy a krku Heidelberské univerzity, Fakulty klinické medicíny v Mannheimu a vlastní patřičnou specializaci v rámci ČSVSSM. Pracoviště publikovalo řadu odborných článků na téma poruchy dýchání ve spánku a vydává monografie o chirurgické léčbě syndromu spánkové apnoe. Také zde probíhají každoroční kurzy IPVZ zaměřené na možnosti chirurgické léčby poruch dýchání ve spánku.

Celonoční spánková monitorace: monitorace probíhají za hospitalizace nejčastěji formou vícekanálové polygrafie, k dispozici je i polysomnografické vyšetření.

Při indikaci CPAP spolupracujeme s okolními akreditovanými centry pro poruchy spánku, naše pracoviště má též k dispozici vlastní autoCPAP.

V rámci diagnostiky zajišťujeme vyšetření DISE – videoendoskopii v uměle navozeném spánku s cílem lokalizace místa obstrukce horních cest dýchacích u pacientů se spánkovou apnoe.

Hlavním zaměřením pracoviště je chirurgická léčba poruch dýchání během spánku (chrápání, syndromu spánkové apnoe). Jedná se o zákroky v oblasti dutiny nosní a nosohltanu (septoplastika, mukotomie, rinoplastika, adenotomie), v oblasti orofaryngu (uvulopalatofaryngoplastika, expansionsphincterpalatoplasty, uvulární lalok, tonzilektomie, laserem asistovaná uvuloplastika), v oblasti kořene jazyka (radiofrekvenční termoablace kořene jazyka, předsun jazylky) nebo tracheotomie.

Ordinační doba poradny pro poruchy spánku je pátek 9:00-10:30. Poradna se nachází v ambulantním traktu Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN v Motole, uzel E, 1. patro.

Do poradny není třeba se objednávat ani není vyžadováno doporučení z jiného pracoviště.

 

Foto 1
Pokoj pro spánkovou monitoraci
Foto 2
Spánková endoskopie DISE