Centrum pro diagnostiku a léčbu poruch spánku a bdění, Neurologická klinika, FN Brno

akreditace do 4/2022

Neurologická klinika Fakultní nemocnice Brno
Přednosta: Prof.MUDr. Josef Bednařík, CSc.
Jihlavská 20, 625 00 Brno - Bohunice,
Tel: +420 532 232 525
Fax: +420 532 232 249
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Centrum pro diagnostiku a léčbu poruch spánku a bdění je součástí Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Brno, pracoviště Bohunice.

Vedoucím lékařem je MUDr. Miroslav Moráň, vědecký sekretář České společnosti pro výzkum spánku a spánkovou medicínu, člen výboru Společnosti klinické neurofyziologie J.E.P., člen Evropské společnosti pro výzkum spánku (ESRS), člen Světové asociace spánkové medicíny (WASM), člen Neurologické společnosti J.E.P., člen komise pro udělování funkční odbornosti v EEG. Pro práci v EEG a spánkové laboratoři se nyní specializuje MUDr. Hana Lattová.

Laborantky Drahomíra Zittnerová, Magda Pomališová a Jitka Kiliánová, zajišťující polysomnografická, polygrafická a EEG vyšetření, časový chod laboratoře a objednávání pacientů, jsou dosažitelné na telefonu 532 232 525.

Spánková laboratoř datuje svou aktivitu od roku 1993, kdy vznikla postupným rozšířením EEG laboratoře neurologické kliniky. Laboratoř byla v červnu 2007 akreditována Českou společností pro výzkum spánku a spánkovou medicinu.

Ve spánkové laboratoři denně vyšetřujeme 2-4 pacienty celonočním monitorováním (polysomnograficky nebo polygraficky), provádíme nastavení přetlaku (CPAP, BiPAP) a průměrně vyšetříme 2-4 pacienty metodou MSLT týdně. Laborantky současně provádějí v průměru 10 standardních EEG vyšetření denně.

Nejčastějšími diagnózami, pro které jsou vyšetření prováděna jsou ronchopatie a syndrom spánkové apnoe (asi 75% vyšetřovaných), ostatní indikací jsou některé insomnie či pseudoinsomnie, narkolepsie a hypersomnie, periodické pohyby dolními končetinami, syndrom neklidných nohou, noční enureza, noční děs, náměsíčnictví, poruchy chování vázané na REM spánek, bruxismus, poruchy dechu u pacientů s nervosvalovými onemocněními, provádíme diferenciální diagnostku poruch spánku a epilepsie a další.

Většinou se jedná o dospělé pacienty, méně často o dětí nad 5 let trpící parasomniemi, či syndromem spánkové apnoe (jsme nemocnicí pečující o dospělé pacienty).

Spádovou oblastí je jižní a částečně severní Morava, okrajově východní Čechy, nejvíce pacientů odesílají otorhinolaryngologové (asi 40%), což koreluje s dominancí pacientů s ronchopatií a SAS, neurologové (asi 30%), internisté, kardiologové, praktičtí lékaři, pneumologové se dělí o zbytek odeslaných. Pacienti se specifickými poruchami spánku jsou dále v centru dispenzarizováni, u vyšetřených, kteří jsou indikováni k ORL zákroku pro ronchopatii či SAS je zajištěna další péče na ORL oddělení nemocnice, spolupracujeme s pneumology, kardiology.

Požadavky na počet vyšetření trvale významně překračují možnosti laboratoře, průměrná objednací doba kolísá mezi 2-4 měsíci.